Nyheder
-
Oplæg fra kasserermøderne 2025
Fritid og Folkeoplysning har afholdt kasserer- og informationsmøder for de frivillige folkeoplysende foreninge.
Læs mere11.03.2025 -
Åben rådgivning for foreningslivet i Frederikshavn kommune
Har du eller din forening brug for hjælp eller vejledning i forbindelse med den kommende sæsonbooking, ansøgning om tilskud, eller noget helt tredje, så står Tanja og Søren fra Fritid og Folkeoplysning klar til at hjælpe dig.
Læs mere03.03.2025 -
Sæson 2025/2026
Vi åbner for sæsonansøgninger 1. marts 2025.
Læs mere14.02.2025
Retningslinjer for lån af lokaler
Folkeoplysende foreninger i Frederikshavn Kommune kan låne idrætshaller, gymnastiksale og andre lokaler i kommunale og selvejende institutioner til foreningens aktiviteter til gebyrpris.
For at sikre en ansvarlig og korrekt anvendelse af kommunale lokaler er det vigtigt, at I er bekendt med og overholder de gældende retningslinjer.
Læs venligst retningslinjerne grundigt og sørg for at videregive dem til alle relevante i foreningen. Hvis skolerne har udarbejdet specifikke ordensregler, vil teknisk servicemedarbejder oplyse jer herom.
Det er jeres ansvar at sikre, at alle regler og ordensregler på stedet overholdes.
Kommunale skoler
Åbningstider
- Mandag-fredag kl. 16.00-22.00
- Lørdag og søndag kl. 08.00-22.00
Booking i ferieperioder
Som udgangspunkt er der lukket for booking i skolernes ferieperioder.
Undtagelsesvis er der åbent for ordinære aktiviteter i Bangsbo- og Abildgaardhallen i følgende perioder:
- Efterårsferien
- Vinterferien
- Kristi Himmelfartsdag
- Grundlovsdag
- Sommerferien (Lukket i uge 28).
Der vil som udgangspunkt ikke være varmt vand til rådighed i omklædningsrummene i ferieperioderne. Derudover vil der ikke være rengøring i ferieperioderne.
Du kan finde skolernes ferieplan via linket: Skolernes ferieplan.
For spørgsmål om udvidede åbningstider, kontakt Fritid og Folkeoplysning på telefon 9845 6066 eller mail fritid@frederikshavn.dk
Frederikshavn Svømmehal
Svømmehallen har åbent for booking fra 1. september - 30. april:
- Mandag kl. 17.00-18.55
- Tirsdag og torsdag kl. 16.00-20.45
- Der er lukket for booking i skolernes ferieperioder
Manegen Sæby Kulturhus
- Hverdage kl. 08.00-23.30
- Weekender kl. 08.00-23.30
- Sommerlukket i juli
Manegens entre og foyer er tilgængelig for alle i åbningstiden.
I særlige tilfælde kan Manegen holdes åbent på andre tidspunkter efter aftale.
For at sikre adgang til faciliteterne og en effektiv udnyttelse af ressourcerne, skal I booke lokalerne via Frederikshavn Kommunes Fritidsportal.
Det er muligt at oprette bookinger via Fritidsportalen for én sæson ad gangen. En sæson følger skoleåret fra august til og med juni.
Anviste lokaler stilles til rådighed med el, varme, rengøring og fornødent udstyr, herunder den indretning og det inventar, der er til rådighed, når lokalerne anvendes til deres primære formål.
Hvis der er mindre end 10 dage til, at I skal bruge lokalet, skal I kontakte Fritid og Folkeoplysning for at booke. Dette er for at sikre service, alarmregistrering og eventuel rengøring.
Når bookingen er godkendt, modtager jeres primære kontaktperson en kvitteringsmail.
Bemærk, at bookede lokaler ikke må bruges til kommercielle eller private formål. Det er heller ikke tilladt at fremleje de bookede lokaler. Alle bookinger skal anvendes til jeres foreningsaktiviteter.
Direkte link: Booke ledige tider.
Kontakt teknisk servicemedarbejder
Senest fem hverdage før jeres første booking skal I kontakte tekniske servicemedarbejder på det pågældende sted. I kan finde deres kontaktoplysninger via linket: Kontaktoplysninger. Dette gælder for alle typer af booking: enkelt-, seriel- og sæsonbooking.
Dette sikrer, at I får adgang til lokalerne og modtager de nødvendige oplysninger om de gældende retningslinjer. Teknisk servicemedarbejder vil også informere jer om eventuelle specifikke ordensregler og/eller instruktioner på den enkelte skole.
Alarmregistrering
I har adgang til lokalerne 15 minutter før jeres booking starter og skal forlade lokalet senest ved sluttidspunktet.
Omklædningsrum og badefaciliteter i forbindelse med booking af haller/gymnastiksale kan benyttes fra 15 minutter før og op til 30 minutter efter den tildelte tid.
Vi vil gerne gøre opmærksom på, at der kan være overlap i brugen af omklædningsrum ved booking. Foreningerne har adgang til omklædningsrummene 15 minutter før og 30 minutter efter deres booking, hvilket kan medføre, at den næste forening ankommer, inden de 30 minutter er gået.
Vi opfordrer derfor alle foreninger til at være opmærksomme på dette og vise hensyn til hinanden, så alle får en god oplevelse.
Adgang til de anviste lokaler er kun tilladt i det tildelte tidsrum. Hvis tiderne ikke overholdes, vil I blive faktureret for alarmudkald.
Annullering af booking
Hvis I har behov for at annullere en booking, skal dette gøres via Fritidsportalen senest fem hverdage før aktiviteten.
Ved senere aflysning vil I blive opkrævet gebyr for den bookede tid.
Det er vigtigt at I informere Fritid og Folkeoplysning samt den tekniske servicemedarbejder for at sikre, at skolerne ikke står uden opsyn ved akutte aflysninger.
I har som foreningen ansvar for, at lokalerne og faciliteterne anvendes i overensstemmelse med de gældende retningslinjer på stedet.
De generelle retningslinjer er følgende
- Hvis skolerne har udarbejdet specifikke ordensregler skal de overholdes. Teknisk servicemedarbejder vil informere jer om dette når I tager kontakt til dem.
- Der skal være en ansvarlig person på minimum 18 år til stede under hele bookingen.
- Lokalerne skal afleveres i samme stand, som de blev modtaget – præcis som man selv ønsker at modtage dem. Den bookingansvarlige har ansvaret for dette, ellers vil I blive faktureret for ekstra rengøring og/eller oprydning.
Hvis I oplever utilfredsstillende forhold ved ankomst, bedes I skriftligt kontakte Fritid og Folkeoplysning på Fritid@Frederikshavn.dk. Beskriv forholdene klart og detaljeret, så vi kan håndtere dem hurtigt og effektivt.
- Affald skal sorteres efter de gældende regler og smides i de korrekte beholdere og containere. Flasker, dåser og anden emballage skal I tage med jer.
- Rygning er forbudt i alle kommunens bygninger, og dette inkluderer også brug af snus, som sidestilles med rygning.
Desuden er det ikke tilladt at indtage alkohol i de lokaler, som Fritid og Folkeoplysning administrerer.
- For at undgå utilsigtede brandalarmer ved anvendelse af skolernes faciliteter er det vigtigt, at der ikke anvendes noget, der kan udløse brandalarmerne.
Derfor er det ikke tilladt at bruge røgmaskiner, røglamper, åben ild og lignende, der producerer røg eller damp. Brug af produkter som parfume, hårspray og deodorant bør begrænses. Det er også vigtigt at sørge for god ventilation i områder med meget damp, som badefaciliteter.
Madlavning og brug af elektriske apparater som brødristere og mikrobølgeovne er kun tilladt i køkkenerne.
- Det er ikke tilladt at medbringe dyr i de lokaler, som Frederikshavn Kommune stiller til rådighed for foreningslivet.
Dette af hensyn til allergikere.
- Skolernes køkken må ikke bruges til produktion af mad til videresalg, men mad må gerne anrettes og opvarmes.
- Det er ikke tilladt at bruge harpiks i de kommunale lokaler eller haller. Hvis der undtagelsesvis skal spilles kampe, hvor det er nødvendigt, skal dette aftales med Frederikshavn Kommune, og foreningen vil blive faktureret for den fornødne rengøring efter brug af harpiks.
- Opsætning af reklamer eller andet materiale, uanset om det er midlertidigt eller permanent, kræver forudgående tilladelse fra Frederikshavn Kommune.
Hvis jeres forening ønsker at opsætte reklamer, bannere eller andet materiale, skal I først kontakte Fritid og Folkeoplysning for at få den nødvendige tilladelse. Beskriv formålet med reklamerne, deres placering og varighed samt eventuelle specifikationer om størrelse og design.
Dette sikrer, at alle opsætninger og opbevaringer er i overensstemmelse med kommunens retningslinjer.
- Ønsker I at opbevare rekvisitter eller andet udstyr til den folkeoplysende aktivitet, skal I ligeledes kontakte Fritid og Folkeoplysning.
- Anviste lokaler må ikke fremlejes til andre
Bassinlivredder
Der skal være livreddere til stede, hvis jeres forening skal afholde aktiviteter i en svømmehal samt svømmesal.
Når folkeoplysende foreninger booker tider i svømmehaller eller svømmesale, er det en forudsætning, at der er tilstrækkelige bassinlivreddere til stede. Hvis faciliteten ikke stiller med livreddere eller bassinlivreddere, skal foreningerne selv sørge for at have bassinlivreddere. Livredderen skal have en gyldig prøve, som skal fornyes årligt.
For mere information om vandsikkerhed, henviser vi til SvømDanmark.
Direkte link: SvømDanmark.
Erklæring om indhentelse af børneattest
Hvis jeres forening har aktiviteter for børn og unge under 15 år, skal I indhente børneattester.
Alle godkendte folkeoplysende foreninger skal en gang årligt erklærer til Fritid og Folkeoplysning, at de kender reglerne vedrørende børneattest og at disse overholdes. Erklæringen skal bekræftes af den person, der har bemyndigelse til, at bekræfte dette på vegne af foreningen.
Bemærk at Frederikshavn Kommune kun skal modtage erklæringen om, at foreningen overholder loven om børneattester. Selve børneattesterne skal ikke sendes til kommunen, men er udelukkende til foreningens eget brug.
Direkte link: Krav om børneattester (frederikshavn.dk)
Hvis I ikke udnytter lokalet og/eller overholder de gældende retningslinjer samt ordensregler på stedet kan det medføre, at retten til lån af kommunale lokaler bortfalder.
Frederikshavn Kommune forbeholder sig retten til at stoppe udlån af lokalerne, hvis det vurderes nødvendigt.