Nyheder
-
Invitation til kasserermøde 2021
Fritid og Folkeoplysning inviterer til kasserermøde/informationsmøde om indberetning 2021
læs mere08.04.2021 -
Indberetning af tilskud 2021
Der er nu åben for indberetning af tilskud 2021
læs mere22.03.2021 -
Udviklings - og Visionspuljen er åben for ansøgning
Ansøgningsfrist 1. april 2021
læs mere12.03.2021
Nyheder i Frederikshavn Kommune
Nye retningslinjer for foreningslivet
Må vi så stadig arrangere stævner og turneringskampe i foreningerne?
For en god ordens skyld: Ja, det må I gerne. Det vil sige, at man stadig må arrangere stævner og turneringskampe, men at det nye forsamlingsforbud på 50 skal håndhæves, og man skal sikre, at der aldrig er mere end 50 samlet på samme sted og samtidigt. Man må altså stadig gerne tidsopdele stævner, og hvis det er over store geografiske arealer, må man stadig være op til 500 deltagere.
Foreningslivet skal være opmærksom på, de ændringer der kom fredag, og skal orientere sig hos foreningens hoved- og specialforbund samt kulturministeriets hjemmeside. Se linket nederst.
Sociale aktiviteter skal aflyses
Det sociale liv har stor betydning for idrættens fællesskaber, men i dagens udmelding er der en meget tydelig anbefaling om, at alle sociale aktiviteter i fritidstilbud aflyses.
Herunder er link til de nye restriktioner fra sundheds- og kulturministerierne
Pas godt på jer selv og hinanden og husk at bruge vores sunde fornuft, som Mette Frederiksen sagde.